Ndërlidhjet

Budapest: 20 vjet nga arratisja masive


Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Hungarisë kanë marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në 20 vjetorin e të parit largim masiv të gjermano-lindorëve nga ish blloku sovjetik.

Në 19 gusht të vitit 1989 disa qindra gjermano-lindorë u arratisën në Austri nga Hungaria, derisa autoritetet hungareze nuk ndërmorrën asnjë masë për t;i ndaluar.

Arratisja masive gjatë të ashtëquajturit ‘Pikniku pan evropian’ vlerësohet si ngjarja që i parapriu rënies së Murit të Berlinit dhe perdes së hekurt në përgjithësi.
XS
SM
MD
LG