Ndërlidhjet

Skepticizëm për liderin e ri taliban në PakistanZyrtarë të Inteligjencës në Pakistan ka thënë se janë skeptik sa i përket deklarimit të talibanëve në Pakistan se ata kanë caktuar pasardhësin e komandantit të tyre Bajtullah Mehsud, i cili mendohet se është vrarë nga një sulmi amerikan tre javë me parë.

Mediat pakistaneze dhe agjencitë perëndimore te lajmeve citojnë zyrtarë pakistanez të paidentifikuar të kenë thënë, se ata besojnë që njoftimi për caktimin e pasardhësit të Mehsud, është një mbulesë për të fshehur luftën për pushtet që po ndodhë brenda talibanëve.

Talibanët kanë njoftuar se pasardhës është zgjedhur, ndihmës i afërt i Bejtullah Mehsudit dhe komandant i fuqishëm, i cili operon në qarkun fisnor të Orakzait
XS
SM
MD
LG