Ndërlidhjet

Mullen: Situata në Afganistan, shqetësuese


Situata në Afganistan është “serioze dhe shqetësuese”, deklaroi admirali amerikan Majk Mullen, shefi i shtabit të ushtrisë amerikane. Mullen shtoi se kreu i trupave amerikane në Afganistan nuk ka kërkuar trupa shtesë. Talibanët kanë “përmirësuar dhe sofistikuar taktikat e tyre”.

Numri i të vrarëve në mesin e trupave amerikane është rritur ndjeshëm që nga ardhja në Shtëpinë e Bardhë të presidentit Barak Obama. Vetëm gjatë korrikut të kaluar 44 ushtarë amerikanë në Afganistan humbën jetën.
XS
SM
MD
LG