Ndërlidhjet

Obama e rinominoi Bernanken


Presidenti amerikan, Barak Obama, sot e ka nominuar edhe për një mandat, shefin aktual të Rezervave Federale, Ben Bernanke.

Zoti Bernanke e ka shtyrë shkallën e kamatave në Shtetet e Bashkuara afër zeros dhe pothuajse i ka “vërshuar” tregjet financiare me qindra miliarda dollarë për ta kapërcyer krizën e kredive dhe për të dalë nga recesioni.

Nominimi i tij për mandatin e dytë katërvjeçar duhet të konfirmohet në Senantin e Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG