Ndërlidhjet

Japoni: Kryeson opozita


Opozita në Japoni shkon drejtë një fitore të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të këtij vendi.

Fitorja e Partisë Demokratike i jep fund pushtetit 50 vjeçar, të drejtuar nga Partia Liberale Demokratike.

Exit-pollet menjëherë pas përfundimit të votimit kanë nxjerrë Partinë Demokratike, fituese të 300 nga 480 ulëseve sa ka parlamenti në Japoni.

Partia Liberal Demokratike e drejtuar aktualisht nga kryeministri Taro Aso, nuk ka marrë mbështetjen e elektoratit për shkak të problemeve ekonomike të Japonisë, duke përfshirë numër rekord të papunësisë dhe recesioni që e ka goditur ekonomin e dytë me të madhe në botë.
XS
SM
MD
LG