Ndërlidhjet

Karaxhiq kërkon shtyrjen e gjykimit


Ish kryetari i Republikës Serbe të Bosnjes, Radovan Karaxhiq ka kërkuar sot nga Tribunali i Hagës që gjykimi t’i shtyhet për 10 muaj, në mënyrë që të përgatitet për procesin.

Karaxhiq është i akuzuar për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit të kryera ndaj myslimanëve dhe kroatëve gjatë luftës në Bosnje(1992-1995).

Gjykata më herët ka bërë të ditur se procesi gjyqësor mund të nisë këtë muaj.
XS
SM
MD
LG