Ndërlidhjet

Arrestohet një boshnjak për krime lufte


Policia e Bosnjes ka arrestuar një ish pjesëtar të policisë myslimane nën dyshimin se ishte përfshirë në vrasjet e civilëve gjatë luftës në Bosnje.

Boris Gruveshiq, zëdhënës i Zyrës së Prokurorisë për Bosnjen tha se Alia Osmiq akuzohet se ka abuzuar dhe vrarë të burgosurit kroatë në qytetin e Bugojnos në vitin 1993.

Kroatët e Bosnjes dhe myslimanët kanë luftuar mes vete për 11 muaj mes viteve 1993 dhe 1994, edhe pse shumicën e kohës sa zgjati konflikti ishin aleatë kundër serbëve.
XS
SM
MD
LG