Ndërlidhjet

Venezuela blen raketa ruse


Presidenti Hugo Çavez tha se në Venezuelë së shpejti do të arrijnë raketat ruse, me rreze veprimi prej 300 kilometrash, si pjesë e një marrëveshjeje për armët me Rusinë.

Në një fjalim të mbajtur në Karakas, Çavez nuk tregoi se sa raketa ka porositur në Rusi, apo se sa do të kushtojnë.

“Së shpejti, këtu do të vijnë disa raketa. I vendosni këtu dhe i lansoni. A e dini sa larg shkojnë? 300 kilometra dhe nuk dështojnë. Ne nuk do të sulmojmë askënd. Ato janë mjete mbrojtëse, sepse ne do të mbrojmë vendin tonë nga çdo kërcënim, ngado që mund të vijë”, ka thënë Çavez në Karakas.

Nën kritikun e ashpër të SHBA-së, majtistin Çavez- Venezuela raportohet se në vitet e fundit ka shpenzuar më shumë se 4 miliardë dollarë në blerjen e arëmve ruse, përfshirë aeroplanë luftarakë Sukhoi, helikopterë dhe armë automatike AK.

Raportohet se po negocion edhe blerjen e tankseve nga Moska.
XS
SM
MD
LG