Ndërlidhjet

Vdes babai i “revolucionit të gjelbër”


Norman Borlaug, fitues i çmimit Nobel për Paqe në vitin 1970 u nda nga jeta në moshën 95 vjeçare.

Ai njihet si babai i “revolucionit të gjelbër” në bujqësi dhe si ideatori i shumë varieteteve të drithërave, çfarë ndihmuan së tepërmi vendet e botës në zhvillim. Si rezultat ai çmohet se ka parandaluar urinë në gjysmën e dytë të shekullit të XX-të, duke shpëtuar së paku 1 miliardë jetë njerëzish.
XS
SM
MD
LG