Ndërlidhjet

Çavez: 2.2 miliardë dollarë armë nga Rusia


Rusia do t’i japë Venezuelës një hua në vlerë prej 2.2 miliardë dollarësh. Huaja do të përdoret nga Venezuela për të blerë armatime nga Rusia.
Lajmi u bë i ditur nga presidenti venezuelian, Hugo Çavez pas vizitës në Rusi. Bashkëpunimi mes dy vendeve do të përfshijë dhe fusha të tjera.

"Së bashku me Rusinë kemi krijuar komisionin e energjisë atomike. Deklaroj para botës se Venezuela do fillojë procesin e zhvillimit të energjisë bërthamore, por nuk planifikojmë prodhimin e bombës atomike”, tha Çavez.
XS
SM
MD
LG