Ndërlidhjet

Hagë: Fillon gjykimi i dy serbëve të Bosnjës


Miço Stanishiq dhe Stojan Zhupljanin dalin sot para Gjykatës së Hagës për ish Jugosllavinë. Stanishiq ka qenë ministër i brendshëm i serbëve të Bosnjës, kurse Zhupljanin shef policie gjatë luftës së viteve 1992-’95.

Ata akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit ndaj boshnjakëve dhe kroatëve.
XS
SM
MD
LG