Ndërlidhjet

Kleriku iranian kritikon qeverinë


Kleriku kryesor disident Ajatollah Hosein Ali Montazeri i ka kërkuar kolegëve të tij klerikë, që t’i japin fund heshtjes rreth masave qe qeveria ndërmori pas zgjedhjeve presidenciale të qershorit.

Në faqen e tij të internetit, Mosntazeri tha se klerikët kryesore shiitë duhet të flasin kundër gjykimeve masive të protetsuesve.

Montazeri tha se regjimi po "shfrytëzonte heshtjen e klerit”.

Irani po i gjykon rreth 140 politikanë refomristë, aktivistë dhe dy të punësuar lokalë të ambasadve evropiane për rolin e tyre në trazirat pas zgjedhjeve.
XS
SM
MD
LG