Ndërlidhjet

Kina: Amerikanët të mos takohen me Dalaj Lamën


Kina sot e ka kundërshtuar “fuqishëm” çfarëdo takimi të zyrtarëve të jashtëm me liderin shpirtëror tibetian, Dalaj Lama.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Jiang Ju, u tha reporterëve se pozicioni i Kinës, për çështjet e lidhura me Tibetin, është i qartë dhe Pekini “e kundërshton fuqishëm takimin e çfarëdo zyrtari të jashtëm me Dalaj Lamën”.

Dje, ndihmës të afërt të presidenti Barak Obama, janë takuar me Dalaj Lamën në Indi.
XS
SM
MD
LG