Ndërlidhjet

Gates: S’ka tërheqje nga planet raketore


Pas deklaratave të presidentit amerikan Obama për një qasje të re në mbrojtjen raketore, shefi i Pentagonit, Robert Gates ka sqaruar se plani i ri parasheh disa faza.

Gates nënvizoi se Shtetet e Bashkuara do vazhdojnë të mbështeten tek vendet aleate dhe do të punojnë me to për të zhvilluar një sistem mbrojtje më efektiv ndaj kërcënimeve reale e në rritje.

“Ata që thonë se ne po heqim dorë nga planet e mbrojtjes raketore në Evropë ose janë të keqinformuar ose keqinterpretojnë realitetin dhe atë çfarë po bëjmë”, tha Gates.
XS
SM
MD
LG