Ndërlidhjet

Merkel kryeson në prag të zgjedhjeve


Konservatorët e kancelares gjermane Angela Merkel, së bashku me Demokratët e Lirë, kanë mbështetje të mjaftueshme për të krijuar qeverinë pas zgjedhjeve të përgjithshme.

Anketat e fundit nxjerrin fitues koalicionin e djathtë. Deri tani Gjermania është qeverisur nga një koalicion i gjerë mes të majtëve dhe të djathtëve.
XS
SM
MD
LG