Ndërlidhjet

Ngjarjet e javës

Trego më shumë

13 qershor '09 - Zyrtarët e zgjedhjeve thanë se pas numërimit të shumicës së votave, presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad, ka fituar 65 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale, duke siguruar kështu mandatin e dytë. Kreu i Komisionit Zgjedhor, Kamran Daneshxhu, tha se sfiduesi më i afërt, reformatori Mir Hosein Musavi, ka marrë 32 për qind të votave.
1

13 qershor '09 - Zyrtarët e zgjedhjeve thanë se pas numërimit të shumicës së votave, presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad, ka fituar 65 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale, duke siguruar kështu mandatin e dytë. Kreu i Komisionit Zgjedhor, Kamran Daneshxhu, tha se sfiduesi më i afërt, reformatori Mir Hosein Musavi, ka marrë 32 për qind të votave.

13 qershor '09 - Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, mijëra njerëz ishin tubuar në rrugë për të protestuar kundër rezultatit të zgjedhjeve, sipas të cilit, presidenti aktual, Mahmud Ahmadinexhad, ka shënuar fitore bindëse. U raportua dhe për përleshje ndërmjet policisë dhe protestuesve.
2

13 qershor '09 - Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, mijëra njerëz ishin tubuar në rrugë për të protestuar kundër rezultatit të zgjedhjeve, sipas të cilit, presidenti aktual, Mahmud Ahmadinexhad, ka shënuar fitore bindëse. U raportua dhe për përleshje ndërmjet policisë dhe protestuesve.

14 qershor '09 - Presidenti i Bjellorusisë, Aleklsander Lukashenka, nuk ka marrë pjesë në samitin për siguri në Moskë, në shenjë proteste për shkak të ndalimit të importit të prodhimeve të saj në Rusi. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar këtë veprim të Minskut, duke thënë se është “gabim” për t’i ndëlidhur problemet ekonomike me çështjet e sigurisë politike dhe usharake.
3

14 qershor '09 - Presidenti i Bjellorusisë, Aleklsander Lukashenka, nuk ka marrë pjesë në samitin për siguri në Moskë, në shenjë proteste për shkak të ndalimit të importit të prodhimeve të saj në Rusi. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar këtë veprim të Minskut, duke thënë se është “gabim” për t’i ndëlidhur problemet ekonomike me çështjet e sigurisë politike dhe usharake.

14 qershor '09 - Zyrtarët e Pakistanit kanë thënë se nga një sulm i dyshuar raketor amerikan, janë vrarë së paku tre veta në një rajon fisnor në Pakistan, në kufi me Afganistanin. Sipas tyre, raketa kishte goditur një ose më tepër makina në Vaziristanin Jugor, ku është baza kryesore e shefit të talibanëve pakistanezë, Bejtullah Mesud.
4

14 qershor '09 - Zyrtarët e Pakistanit kanë thënë se nga një sulm i dyshuar raketor amerikan, janë vrarë së paku tre veta në një rajon fisnor në Pakistan, në kufi me Afganistanin. Sipas tyre, raketa kishte goditur një ose më tepër makina në Vaziristanin Jugor, ku është baza kryesore e shefit të talibanëve pakistanezë, Bejtullah Mesud.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG