Ndërlidhjet

OKB: Gushti, për civilët afganë më vdekjeprurësi


Një raport i OKB-së, tha se gushti, ka qenë muaji më vdekjeprurës për këtë vit i Afganistanit.

Raporti i OKB-së thotë se “misioni ka regjistruar 1. 500 vdekje të civilëve mes janarit dhe gushtit, me gushtin, që është muaji më vdekjeprurës që nga fillimi i 2009-tës.

Sipas OKB-së, më shumë se 2.100 civilë janë vrarë në Afganistan në vitin 2008.

Me 77 ushtarë të huaj të vrarë, gushti ishte po ashtu muaji më vdekjeprurës për forcat e NATO-s, që nga fillimi i invazionit të udhëhequr nga SHBA.
XS
SM
MD
LG