Ndërlidhjet

Obama mban takim me RasmuseninPresidenti amerikan Barak Obama takon sot në Uashington shefin e NATO-s Anders Fog Rasmusen.

Takimi vjen një ditë, pasi që Rasmusen mbështeti raportin e komandantit amerikan Stenli MekKristël.

Raporti i MekKristëlit paralajmëron se lufta mund të humbet, nëse brenda vitit nuk shtohen trupat.

Të mërkurën, Rasmusen do të takohet edhe me sekretarin e mbrojtjes Robert Gejts, sekretaren e shtetit Hillari Klinton dhe këshilltarin për Siguri Kombëtare Xhejms Xhons.

Obama së shpejti pritet të marrë vendimin mbi dërgimin ose jo të trupave shtesë në Afganistan.
XS
SM
MD
LG