Ndërlidhjet

Një tërmet i fuqishëm godet IndonezinëNjë tërmet i fuqishëm ka goditur Indonezinë perëndimore.

Epiqendra e tërmetit prej 7.6 shkallë të Rihterit ishte afër ishullit të Sumatrës.

Dridhjet raportohet të jetë ndjerë edhe në kryeqytet, në Xhakartë, që gjendet disa qindra kilometra larg.

Qendra e Paqësorit për Cunami ka lëshuar një paralëjmërim për cunami për Indonezinë, Malajzinë, Indinë dhe Tajlandën.

Tërmeti goditi në më pak se një ditë, pasi që një tjetër u ndje në Paqësorin Jugor, duke shkaktuar një cunami, që ka lënë të vdekur të paktën 113 persona në ishujt Samoa dhe ishullin e Tongas.
XS
SM
MD
LG