Ndërlidhjet

Ekonomia mbyll javën e NobelitSot do të bëhet publik fituesi i çmimit Nobel në ekonomi. Nobeli për ekonominë është dhe çmimi i fundit në serinë e çmimeve Nobel, ndarja e të cilave filloi një javë më parë.

Interesimi për fituesin e këtij viti është i madh, duke pasur parasysh edhe krizën globale financiare që përfshiu botën. Javën që lamë pas u ndanë çmimet Nobel në mjeksi, fizikë, kimi, letërsi dhe paqe. Nëntë nga 11 fituesit e këtyre çmimeve ishin qytetarë amerikanë.
XS
SM
MD
LG