Ndërlidhjet

Bosnjë: Një serb u dënua me 30 vjet burgim


Një gjykatë në Bosnjë Hercegovinë sot e ka dënuar ish oficerin serb të armatës. Millorad Tërbiq, me 30 vjet burgim, për rolin e tij në gjenocidin e myslimanëve të Bosnjës në Srebrenicë, para 14 viteve.

Në vendimin e gjykatës thuhet se ai ka marrë pjesë “në ndërmarrjen kriminale, me qëllim që të zihen, të burgosen dhe të ekzekutohen të gjithë myslimanët e moshës ushtarake të eknlavës së Srebrenicës”.

Në korrik të vitit 1995 janë vrarë afro 8 mijë djem e burra myslimanë, pas rënies së Srebrenicës nën forcat serbe.
XS
SM
MD
LG