Ndërlidhjet

Bisedime SHBA-Rusi për traktatin e ri bërthamorNegociatorët nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të ulen sot për një raund të ri bisedimesh në Gjenevë mbi marrëveshjen e re për reduktimin e arsenalit bërthamor.

Marrëveshja e re duhet ta zëvendësojë traktatin START të vitit 1991, i cili skadon në dhjetor.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se është bërë përparim “qenësor” në biseidmet me Sekretaren e Shtetit Hillari Klinton në Moskë në 13 tetor.
XS
SM
MD
LG