Ndërlidhjet

SHBA: K. Veriore vazhdon të jetë kërcënim


Sekretari amerikan i mbrojtjes, Robert Gejts, tha se Koreja Veriore vazhdon të jetë kërcënim për aleatët e Shteteve të Bashkuara në Azinë Veriore dhe se Uashingtoni është i gatshëm ta përdorë forcën ushtarake për t’i mbrojtur aleatët në rajon, përfshirë edhe kapacitetet atomike të Shteteve të Bashkuara.

Këto komente, sekretari Gejts, i bëri sot në Seul të Koresë Jugore, ku gjendet për vizitë.

Kjo deklaratë u bë vetëm një ditë, pasi sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, tha se Shtetet e Bashkuara kurrë nuk do ta tolerojnë Korenë Veriore me armatim bërthamor.
XS
SM
MD
LG