Ndërlidhjet

Rritet kërkesa evropiane për gazin rusKërkesa për gazin rus nga Evropa ka njohur rritje të ndjeshme gjatë dy muajve të fundit. Lajmi bëhet i ditur nga Aleksej Miller, kreu i Gazpromit.

Miller tërhoqi vërejtjen se “do të jetë e pamundur furnizimi i rregullt, në përputhje me kërkesën evropiane, pa rrugë të reja të transportit të gazit, siç është “Rryma e Jugut”.

Projekti i gazsjellësit “Ryma e Jugut” do të kalojë nën Detin e Zi nga Rusia në Bullgari e më pas përmes Serbisë në Austri, në Italinë e jugut dhe në Greqi.
XS
SM
MD
LG