Ndërlidhjet

Hagë: Fillon gjyqi ndaj KaraxhiqitFillon sot gjykimi ndaj ish udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Karaxhiq përballet me 11 akuza, përfshi dhe akuzat për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Bosnjë-Hercegovinë.

Karaxhiq ka deklaruar se nuk do të ndjekë fillimin e gjykimit me justifikimin se nuk ka pasur kohë për tu përgatitur për mbrojtjen.

Kryeprokurori i Gjykatës së Hagës për ish Jugosllavinë, Serzh Bramerz nuk i pranoi pretendimet e Kraxhiqit, duke nënvizuar se prokuroria është gati për gjyqin.
XS
SM
MD
LG