Ndërlidhjet

SHBA dënojnë sulmet në Afganistan, PakistanShtëpia e Bardhë i ka dënuar sulmet e sotme të militantëve në Pakistan dhe në Afganistan, dhe ka shprehur ngushëllime familjeve të viktimave.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibs, deklaroi se sulmi në objektin e OKB-së në Kabul, i cili ishte përpjekje për të prishur rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, nuk do të ketë sukses.

Ndërkaq lidhur me sulmin në Pakistan, ku e humbën jetën të paktën 90 njerëz, Gibs tha se ai tregoi se deri në ç'masë ekstremistët mund të jenë kërcënim për Pakistanin dhe për SHBA-të.


XS
SM
MD
LG