Ndërlidhjet

Papa Benedikti: Irani të respektoj liritë fetare


Papa Benedikti i XVI ka kërkuar sot nga autoritetet iraniane që t’u mundësojn katolikëve në këtë vend të kenë klerin dhe kishat që të lirë të ushtrojnë religjionin e tyre.
Papa Benedikti ka kërkuar nga Teherani që të përmirësoj kushtet për të gjitha pakicat e krishtera që ata më lehtë të integrohen në shoqëri.
Papa Bendedikti me këtë rast ka vënë në pah se Vatikani dëshiron të forcoj bashkëpunimin me Iranin.
XS
SM
MD
LG