Ndërlidhjet

"Tajms": Bler nuk ka mbështetje për president të BE-së


Gjasat që ish kryeministri britanik Toni Bler të bëhet presidenti i parë evropian kanë rënë pasi që hetohet kundërshtim ndaj kësaj mundësie, ndërsa nuk ka siguruar as mbështetjen e Gjermanisë dhe Francës, shkruan e përditshmja “Tajms”.
Gjatë takimit të djeshëm të liderëve të Bashkimit Evropian rreth kësaj çështje nuk është deklaruar kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel.
Liderët e BE-së ishin pajtuar që gjatë këtij samiti të mos emëronin presidentin e ri dhe as shefin e diplomacisë, për shkak të prioritetit që i kishin dhënë Marrëveshjes së Lisbonës.
XS
SM
MD
LG