Ndërlidhjet

I paqartë qëndrimi i AbdullahutJanë ndërprerë bisedimet mes dy kandidatëve për zgjedhjet presidenciale afgane, bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare. Bisedimet mes presidentit aktual Hamid Karzai dhe rivalit të tij Abdullah Abdullah, lidhur me raundin e dytë të zgjedhjeve më 7 nëntor, kanë dështuar. Kjo mund të çojë në braktisjen e votimeve të nëntorit nga Abdullah. Ky i fundit ka thënë se do të flasë të djelën lidhur me qëndrimin e tij ndaj zgjedhjeve.

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale u bë i mundur pas vendimit të Kombeve të Bashkuara për keqpërdorim dhe manipulim të votës.

Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton ka thënë sot se mospjesëmarrja në raundin e dytë të zgjedhjeve nga Abdullah Abdullah nuk do t’i delegjitimojë ato. Ajo shtoi se një situatë e tillë mund të ndodhë në të gjitha vendet, madje edhe në Amerikë.
XS
SM
MD
LG