Ndërlidhjet

Në Uashington mbahet samiti SHBA-BELiderët e Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të Bashkuara do t’i diskutojnë sot në Uashington për ndryshimet klimatike, krizën financiare dhe gjendjen në Afganistan dhe Irak.

Ky është samiti i parë SHBA-BE që nga ardhja e presidentit Barak Obama në Shtëpinë e Bardhë.

Samiti zhvillohet në prag të konferencës mbi ndryshime klimatike, që do të mbahet në dhjetor në Kopenhagë.

Pritet që në takimin në Uashington të ngritet edhe iniciativa për bashkëpunimin SHBA-BE në fushën e energjisë.
XS
SM
MD
LG