Ndërlidhjet

Karaxhiqi merr pjesë në gjyqIsh lideri i serbëve të Bosnjes, Radovan Karaxhiq sot po merr pjesë në gjykimin e tij. Karaxhiqi akuzohet nga Gjykata Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Deri tani ai nuk ishte paraqitur në gjyq me justifikimin se nuk kishte kohën e nevojshme për tu përgatitur për mbrojtjen.

Prokuroria po paraqet rastin dhe e ka përshkruar Karaxhiqin si “komandant suprem të spastrimit etnik”.
XS
SM
MD
LG