Ndërlidhjet

Fshatarët afganë thonë se janë vrarë civilëFshatarët në provincën jugore afgane të Helmandit thonë se nëntë civilë e kanë humbur jetën nga një sulm ajror amerikan, përfshirë gra dhe fëmijë.

Por autoritetet e Afganistanit thanë se të gjithë që janë vrarë në sulmin e djeshëm ishin militantë.

Rreth 300 fshatarë i nxorrën kufomat në rrugët e qytetit Lashgar Kah, duke pretenduar se u përkisnin civilëve, të cilët ishin duke punuar në fushë.

NATO nuk ka bërë ndonjë koment.
XS
SM
MD
LG