Ndërlidhjet

Timoshenko: Kemi paguar borxhin për gazin


Ukraina ka paguar gazin rus shpenzuar në muajin tetor, ka deklaruar kryeministrja e këtij vendi Julia Timoshenko.
“Rusisë sot i kemi paguar 500 milionë dollarë”, ka thënë Timoshenko gjatë qëndrimit në lindje të Ukrainës.
Kryeministri i Rusisë, Vladimir Putin, sinjalizoi të dielën Bashkimin Evropian se dërgesat e gazit për vendet e BE-së do të çrregullohen nëse Ukraina nuk paguan llogarinë për gazin e shfrytëzuar.
Rreth 20 për qind e gazit për Bashkimin Evropian vjen nga Rusia dhe transportohet përmes Ukrainës.
XS
SM
MD
LG