Ndërlidhjet

Rusia vonon sitemin kundër - raketor për Iranin


Një zyrtar i lartë i parlamentit iranian ka sinjalizuar Rusinë për vonesën në dërgimin e sistemit kundër raketor Teheranit.
Kryetari i komitetit për mbrojtje dhe politikë të jashtme Aladin Borudzheri ka thënë se nëse Rusia nuk përmbush premtimin për dërgesën e raketave, ky do të jetë “aspekt negativ” i marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.
Rusia dhe Irani kanë biseduar për dërgesën e sistemit mbrojtës kundër raketor S-300 mbi bazën e një marrëveshje nga viti 2007.
XS
SM
MD
LG