Ndërlidhjet

Dëmtohet një sinagogë në Drezden


Në qytetin e Drezedinit në Gjermani një sinagogë është dëmtuar me shenja naciste, ka bërë të ditur policia e atjeshme.
Simbolet naciste janë shkruar në pjesën e jashtme të murit të sinagogës. Tash për tash nuk ka të dyshuar, ndërsa hetimet janë duke vazhuar.
Dëmtimi i sinagogës është bërë para shënimit të 71 vjetorit të “Netëve të kristalta”, ndjekjes së ebreitëve gjermanë në natën ndërmjet 9 dhe 10 nëntorit të vitit 1938.
Atë natë u vranë më shumë se 90 ebreitë, mbi 20 sinagoga ishin shkatërruar, ndërsa 7000 puntori eberite ishin plaçkitur dhe dëmtuar.
XS
SM
MD
LG