Ndërlidhjet

40 mijë ushtarë tjerë amerikanë në Afganistan?


Shefi i shtabit të ushtrisë amerikane, gjenerali Xhorxh Kejsi, ka thënë se në Afganistan duhen më shumë ushtarë. Ai ka pohuar se numri i tyre duhet të shtohet për të parandaluar përparimin e talibanëve në kohën kur po trajnohen forcat civile në Afganistan.
Kejsi këto komenti i ka bërë për televizionin NBC, por nuk ka dhënë ndonjë shifër të caktuar.
Ndërkaq, gjenerali Stenli Mek – Kristal, komandant i forcave të NATO-s dhe atyre amerikane, ka propozuar që numri i ushtarëve në Afganistan të rritet për 40 mijë ushtarë.
XS
SM
MD
LG