Ndërlidhjet

Dalai Lama mbledh mbi 300’000 njerëzMbi 300 mijë njerëz u mblodhën pranë një manastiri budist në afërsi të kufirit mes Indisë dhe Tibetit me rastin e vizitës së Dalai Lamës. Kjo ishte vizita e parë e udhëheqësit shpirtëror të tibetanëve.

Dalai Lama pas largimit nga Tibeti në vitin 1959, si pasojë e regjimit kinez, së pari u vendos në Indi në zonën kufitare me Tibetin.

74 vjeçari, fitues i çmimit Nobel për Paqe këmbngul se vizita e tij në rajon nuk është politike.
XS
SM
MD
LG