Ndërlidhjet

Ukraine: Mbi nje milion te semure nga gripiZevendes ministri i Shendetesise i Ukraines, Vasil Lazorishenec tha se me shume se nje milione ukrainas vuajne nga gripi apo crregullimet me frymemarrjen.

Ai shtoi tha se epidemia e gripit gjithashtu ka marre jeten e 174 njerezve.

Agjencia Interfax citoi presidentin Viktor Jushcenko te kete thene se vendi "duhet te pergatitet ne menyre te duhur per valen e dyte te gripit dhe te infektimeve te frymemarrjes", perfshire virusin A (H1N1), te njohur si gripi i derrave.

Nga fillimi i sezonit te gripit, ne Ukraine jane raportuar 67 raste te gripit te derrave, 14 nga te cilat kane qene vdekjeprurese.

XS
SM
MD
LG