Ndërlidhjet

BE, takim urgjent për presidentinBashkimi Evropian do të mbajë një takim të jashtëzakonshëm javën e ardhshme. Takimi, që do të zhvillohet në Bruksel, do të fokusohet në gjetjen e atyre që do të jenë presidenti dhe shefi i ardhshëm i diplomacisë evropiane.

Të dyja postet parashihen në skemën e re organizative të Unionit, bazuar në Traktatin e Lisbonës. Ky i fundit hyn në fuqi më 1 dhjetor.

XS
SM
MD
LG