Ndërlidhjet

Obama: SHBA-Kinë, jo vende armikeShtetet e Bashkuara dhe Kina nuk janë të paracaktuar për të qenë vende kundërshtare, tha presidenti amerikan Barak Obama.

Obama i bëri deklaratat në fjalën hapëse të një sesioni pyetje-përgjigjje me studentët në Shangai. Obama shtoi se qyteratët kudo ku janë, përfshi ata kinezë, duhet të gëzojnë të drejtat universale të lirisë së shprehjes, lirisë së besimit dhe qasjes së lirë tek informacioni.

Gjatë ditës presidenti amerikan do të udhëtojë drejt Pekinit ku do të takohet me homologun e tij kinez Hu Xhintao.
XS
SM
MD
LG