Ndërlidhjet

Obama: Irani mund të ballafaqohet me pasoja...


Presidenti amerikan Barak Obama ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë pajtuar që Irani duhet të dëshmoj që programi i tij bërthamor është “paqësor dhe transparent”.
Këto komente Barak Obama i bërë gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryetarin e Kinës Hu Xhintao me ç’rast ka shtuar se Irani “do të ballafaqohet me pasoja” nëse dështon të demonstroi se programi i tij bërthamor është paqësor.
Obama dhe Xhintao gjithashtu janë pajtuar se bisedimet për çarmatosjen bërthamore të Koresë Veriore duhet të fillojnë sa më shpejt.
XS
SM
MD
LG