Ndërlidhjet

Klinton në përurimin e KarazitSekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton ka arritur në Afganistan për të marrë pjesë në ceremoninë e betimit të Hamid Karzait në postin e presidentit. Ky është mandati i dytë i Karzait, të cilin e fitoi pas tërheqjes nga raundi i dytë i zgjedhjeve të kundërshtarit Abdullah Abdullah.

Presidenti amerikan Obama ka theksuar se strategjia e re e Shteteve të Bashkuara në Afganistan synon të na vërë “në rrugën e përfundimit të luftës”.

Obama theksoi gjatë një interviste për mediat amerikane se ka për qëllim që këtë luftë të mos ia trashëgojë dhe një presidenti tjetër pas tij.
XS
SM
MD
LG