Ndërlidhjet

BE, sot presidentin dhe kreun e diplomacisëBashkimi Evropian sot mban takimin e posaçëm për të zgjedhur presidentin dhe shefin e politikës së jashtme. Postet parashihen nga marrëveshja e Lisbonës, e cila hyn në fuqi në 1 dhjetor të këtij viti.

Deri tani nuk ka asnjë kandidat favorit, megjithë bisedimet e drejtuara nga Suedia prej javësh.

Në prag të takimit, kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se Gjermania dhe Franca do të votojnë së bashku e jo kundër njëra-tjetrës.
XS
SM
MD
LG