Ndërlidhjet

Virusi H1N1 pëson mutacionVirusi A(H1N1), i njohur ndryshe si gripi i derrit, ka pësuar mutacion. Lajmi bëhet i ditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në Gjenevë.

Mutacioni është vërejtur tek mostrat e marra tek dy persona në Norvegji, të cilët humbën jetën nga ky virus.

Deri tani ekspertët kanë shpresuar që virusi nuk do të pësonte mutacion, pasi mutacioni nënkupton dhe lloje të reja vaksinash dhe mjekimi.
XS
SM
MD
LG