Ndërlidhjet

4 haxhij vdesin nga gripi i derrave


Autoritetet e Arabisë Saudite kanë bërë të ditur se katër haxhinjë kanë vdekur nga gripi i derrit AH1N1. Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka pohuar se viktimat kanë qenë shtetas të Sudanit, Indisë, Marokut dhe Nigerisë.
Rastet e vdekjes nga gripi i derrave në Arabinë Saudite janë bërë të ditura vetëm tre ditë para fillimit të haxhit. Zyrtarët mjekësor botëror kanë shfaqur brengosje nga numri masovik i haxhive që mund t’i kontribuojnë përhapjes së gripit të derrave.
XS
SM
MD
LG