Ndërlidhjet

Rumani: Basesku kryesonAnketat e opinionit tregojnë se presidenti aktual rumun, Trajan Basesku ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Rumani.
Basesku do të përballet në raundin e dytë me kandidatin socialdemokrat, Mirçea Xhoana.

Basesku, kandidati i Partisë Liberal Demokrate, ka marrë rreth 34% të votave, kurse Xhoana rreth 32%.

Turi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 6 dhjetor.

Rumania dhe Bullagaria janë dy vendet më të reja anëtare të Bashkimit Evropian. Rumania është një nga pesë vendet e BE-së që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.
XS
SM
MD
LG