Ndërlidhjet

ANEB kërkon mbledhje për IraninAgjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore do të konvokojë të premten një tubim dy ditor.

Zyrtarët thanë se ambicjet bërthamore të Iranit do të jenë në krye të agjendës.

Teherani i ka dërguar sinjale të përziera si përgjigje ndaj propozimit të agjencisë, sipas të cilit, Irani do të duhej ta dërgojë uraiumin jashtë për t’u konvertuar në karburant bërthamor.

Diplomatët thonë se në takimin, Britania, Kina, Franca, Rusia dhe SHBA plus Gjermania do ta paraqesin draft rezolutën.
XS
SM
MD
LG