Ndërlidhjet

Jeremiq: GJND në favor të Serbisë


Ministri i punëve të Jashtme të Serbisë, Vuk Jeremiq, ka deklaruar se pret që Gjyqi Ndërkombëtar i Hagës të deklarohet në favor të Serbisë lidhur me shpalljen e pavarësisë së Kosovës.
Jeremiq ka thënë se aktualisht prioritete të Serbisë janë integrimet evropiane dhe mbrojtja e Kosovës me mjete diplomatike.
Jeremiq ka thënë se disa nga vendet më të fuqishme të botës kanë bërë presion ndaj Beogradit që të njohë Kosovën, por Serbia me mjete diplomatike ka arritur sukses që nuk e ka pritur askush.
XS
SM
MD
LG