Ndërlidhjet

BE kërkon nga Kina dobësimin e monedhësZyrtarët më të lartë të financave evropiane kërkuan nga Kina që të lejojë monedhën e vetë të fitojë vlerë përballë euros.

Kërkesa drejtuar kryeministrit kinez për reforma më të shpejta në këmbimin e monedhës kineze në tregun botëror u bë në prag të samitit Kinë-BE.

Dobësia e monedhës kineze ka rritur eksportet e Kinës dhe në kohën e krizës, çfarë ka ndikuar negativisht në ekonomitë evropiane.
XS
SM
MD
LG