Ndërlidhjet

Iraku ka planifikuar sulm në Radion Evropa e LirëAgjencia e kundërzbulimit e Republikës së Çekisë tha se regjimi i Sadam Hyseinit ka planifikuar një sulm mbi Radion Evropa e Lirë në vitin 2000.

Shërbimi Informativ i Sigurisë i Çekisë, i njohur ndryshe si BIS, tha sot se shërbimi sekret i Irakut ka planifikuar të sulmojë selinëe Radios Evropa e Lirë në Pragë me raketa antitank RPG-7 nga dritareja e një shtëpie përballë.

BIS tha se spiunët irakianë kanë përdorur një makinë diplomatike për të kontrabanduar armët për sulmin.

Autoritetet e Çekisë kanë bërë një protestë diplomatike në vitin 2000, dhe kanë dëbuar disa diplomatë irakianë gjatë viteve të ardhshme.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyri shërbimin informativ të Republikës së Çekisë që informatën ta bëjë publike sot.

Radio Evropa e Lirë filloi të transmetojë programe për Irakun në vitin 1998.
XS
SM
MD
LG